Lektoriranje diplomske naloge
Kaj zajema lektoriranje diplomske naloge
Lektoriranje diplomske naloge zajema pregled pravopisnih, slovničnih in slogovnih napak. Poleg vključuje tudi pregled in oblikovanje citiranja, ki je v skladu s splošnimi pravili določene izobraževalne ustanove.
Diplomska naloga je sklepni del vsakega visokošolskega ali univerzitetnega izobraževanja. Opravi jo vsak študent in z njo pridobi določeno stopnjo izobrazbe. Značilnost diplomske naloge je znanstveno pisanje, ki mora biti jasno, razumljivo in informativno. Jezik je neustrezen, če vsebuje slovnične in pravopisne napake, strokovno neustrezne izraze ter neustrezno stilistiko. Pravopisne in slovnične napake se že popravijo, slog pisanja pa težje in se nanj le opozori. Zato se lektorira končna verzija diplomskega dela. Navadno so za lektoriranje diplomske naloge potrebni dva ali trije dnevi, odvisno od obsega besedila.
Lektoriranje diplomske naloge ne vključuje tehničnega pregleda. Tehnično oblikovanje zajema urejanje naslovne strani, kazala, robov, slik, tabel, slogov, velikosti pisave, medvrstičnega razmika, številčenja strani, poglavij, seznama virov in citiranja. Vse to pa ima določeno in predpisano vsaka fakulteta ali visoka šola posebej, nekatere stvari pa so tudi enotne.
Tudi če naša fakulteta ali visoka šola ne predpisuje lektoriranja diplomskega dela, je vseeno bolje, da to storimo. Tako si zagotovimo, da je naše delo brezhibno in kasneje tudi ustrezno vrednoteno. Kadar pa je lektoriranje diplomske naloge nujno, je poleg potrebno priložiti tudi izjavo o lektoriranju, ki jo podpiše lektor/lektorica.
Kaj je dobro vedeti preden, se lotimo pisanja diplomskega dela
- Najbolje si je prebrati splošna pravila in priporočila o izdelavi diplomskega dela izobraževalne ustanove, ki jo obiskujemo. To so napotki o zunanji zgradbi in obliki, o vsebini, o navajanju virov in citiranju, o navajanju literature in o tehničnih navodilih izdelave diplomskega dela. Pravila običajno najdemo na spletnih straneh ustanove.
- Dobro moramo poznati strokovno terminologijo, saj pri njeni neustrezni rabi lahko pride do nejasnosti ali pa naše delo ne učinkuje verodostojno.
- Paziti je potrebno na slog pisanja, saj ga je težje spreminjati, ko je izdelek končan in pripravljen za lekturo.
Urška Škvorc
profesorica slovenščine
E-pošta: info@spletno-lektoriranje.si
Telefon: 031 485 859